Jak często spożywać błonnik?

Błonnik, stanowi niezbędny składnik pokarmowy, który sprawi że będziemy mieli bardzo dużo energii, a do tego nasza kondycja będzie na naprawdę wysokim poziomem. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że układ trawienny, to po prostu taka siła napędowa naszego organizmu. Żeby dobrze funkcjonować każdego dnia, niezbędna jest nam woda oraz właśnie błonnik. Jeżeli nasza dieta będzie uboga w te dwa elementy, to nasz układ trawienny nie będzie działał dobrze i możliwe że pojawi się nadwaga. Co jeszcze musimy wiedzieć o błonniku?

Błonnik – co to jest?

Błonnik, to inaczej włókno pokarmowe. Stanowi on zespół substancji ścian komórkowych roślin, które przewód pokarmowy nie trawi, ani nie wchłania. Błonnik, stanowi mieszankę substancji, które to mają charakter polisacharydowy, a substancje te, to hemiceluloza, celuloza, pektyna, gumy, jak również śluzu. Są one do tego niepolisacharydowe, a w ich składzie znajduje się lignina. Niezwykle istotną cecha fizyczną, jaką posiada błonnik (https://www.bee.pl/9294-suplementy-diety-blonniki) jest to, że pęcznieje on pod wpływem wody, co pobudza jelita to tego, aby wydawały zbędne produkcji przemiany materii, jak również toksyny, które mają negatywny wpływ na nasz organizm. Jak wynika z raportu podanego przez WHO, a więc Światową Organizację Zdrowia, człowiek każdego dnia, powinien spożywać około 20 – 40 gramów błonnika dziennie. Błonnik, a więc włókna pokarmowe, jak wspomniano już wyżej, ma we własnym składzie celulozy, ligniny, jak również hemicelulozy, które nie rozpuszczają się w wodzie, jak również gumy, śluzy oraz pektyny, które są rozpuszczalne w wodzie. Błonnikowi, towarzyszą składniki, które związane są ze ścianą komórki roślinnej, a zaliczyć możemy do nich krzemiany, kwas fitynowy, sterole roślinne, glukozydy, białka, jak również wiele innych.

Jakie są źródła błonnika?

Zdecydowanie najwięcej błonnika rozpuszczalnego, znajdziemy między innymi w przetworach z owsa, czy też jęczmienia, w nasionach roślin strączkowych, takich ja na przykład groch, fasola, czy soczewica, jak również w warzywach oraz owocach, takich jak gruszka, marchewka, jabłko, seler, czarna porzeczka, malina truskawka oraz wiele innych. Błonnik, ponadto znajdziemy w profesjonalnych suplementach diety. Jeżeli chodzi o błonnik nierozpuszczalny, to w najwiekszych ilościach znajdziemy go w przetworach z pszenicy, a zwłaszcza w otrębach pszennych (które bardzo często stanowią suplement diety, w nasionach, czy też orzechach oraz w ciemnozielonych warzywach liściastych, brokułach, cukinii, jak również z wielu innych warzywach.